سوالات بخش IT

1) سقف پهنای باند اینترنتی چقدر است؟

پاسخ: محدودیتی وجود ندارد.

2) نحوه درخواست اینترنت را توضیح دهید.

پاسخ:

 • دریافت فرم از طریق سایت iranfair.com و یا مراجعه حضوری به مدیریت برنامه ریزی شرکت سهامی نمایشگاه ها مستقر در طبقه اول ساختمان رفاهی و یا دریافت از مجری هر نمایشگاه
 • تکمیل و امضا فرم طبق زمانبندی
 • واریز وجه به شماره حساب 2175799001002 بانک ملی شعبه نمایشگاه بین المللی بنام شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی و کد شعبه 1454
 • دریافت تاییدیه مدیریت امور مالی شرکت
 • ارائه فیش به مسئول توزیع اینترنت مستقر در مدیریت برنامه ریزی و اطلاع رسانی
 • دریافت رمز عبور

3) آیا در سطح نمایشگاه کافی نت وجود دارد؟

پاسخ: خیر

4) هزینه پهنای باند اینترنتی جهت غرفه داران به چه میزان است ؟

  پاسخ: طبق تعرفه مصوب نمایشگاه بین المللی

5) آیا خطوط اختصاصی در نمایشگاه به غرفه داران عرضه می گردد؟

پاسخ: حسب درخواست و شرایط امکان پذیر است.

6) شرایط استفاده از خطوط Share در زمان برپایی نمایشگاه ها به چه صورت است ؟

پاسخ: بصورت شرایط موجود در برگه تعرفه به هر یک غرفه های نمایشگاهی ارائه می‌گردد

7) آیا مشارکت کنندگان می توانند از خط اینترنت شخصی خود در سایت نمایشگاهی استفاده کنند؟

پاسخ: نظر به لزوم عدم تداخل باند فرکانسی موجود در نمایشگاه بین المللی با تجهیزات وایرلس ، هیچیک از مشارکت کنندگان غرفه های نمایشگاهی مجاز به نصب و  راه اندازی تجهیزات فوق نمی باشند لیکن استفاده از مودم های شخصی با شرط عدم تداخل و هماهنگی با مدیریت برنامه ریزی و اطلاع رسانی بلامانع است .

8) آیا در ایام برگزاری نمایشگاه امکان استفاده از اینترنت رایگان جهت مشارکت کنندگان وجود دارد؟

پاسخ: بله. با شرایط ذیل :

دریافت اینترنت برای غرفه نمایشگاهی منوط به ارائه درخواست مکتوب متقاضی و بررسی و تایید مدیریت برنامه ریزی و اطلاع رسانی می باشد . حداقل 6 روز قبل از برگزاری نمایشگاه به نماینده مدیریت فوق تحویل داده شود.

9) آیا غرفه داران باید اقدام به خرید پهنای باند اینترنتی کنند یا از طریق مجری این کار صورت می گیرد؟

پاسخ: هر دو حالت امکان پذیر است. متقاضیان می توانند مجموع درخواستها و هزینه را به مجری پرداخت نموده و مجری حداقل 6 روز قبل از نمایشگاه جمع درخواستها را به مدیریت برنامه ریزی تحویل دهند و هزینه در پایان نمایشگاه از مجری کسر گردد و یا متقاضیان تک تک مراجعه نموده و وجه را به حساب نمایشگاه پرداخت کنند. همچنین مجری می تواند با تخفیف بصورت یکجا به تعداد مورد نیاز اکانت 64k درخواست نماید.

10) آیا در زمان برگزاری نمایشگاهها امکان اتصال به اینترنت در سطح سایت نمایشگاهی برای بازدید کنندگان وجود دارد؟

پاسخ: بله. در ایام برگزاری نمایشگاه تمامی بازدید کنندگان غرفه های نمایشگاهی هر روز به مدت یک ساعت می توانند از پهنای باند اینترنت بصورت وایرلس در سطح نمایشگاه استفاده کنند.

سوالات بخش طراحی و غرفه آرایی

1) در صورت خود ساز بودن غرفه چند روز قبل از نمایشگاه می بایست طرح،نقشه و مستندات غرفه را تحویل مجری داد؟

پاسخ: مشارکت کننده لازم است به صورتی عمل نماید که مجری نمایشگاه بتواند طرح غرفه و کلیه مدارک و مستندات مربوط به آن را 72 ساعت قبل از تحویل سالن (تحویل سالن 3 تا 4 روز قبل از افتتاح می باشد) به مدیریت طراحی و غرفه آرایی ارائه نماید.

2) غرفه سازی در نمایشگاه بین المللی تهران چه دستورالعمل ها، قوانین و مقررات و آیین نامه هایی دارد؟

پاسخ:

 • مجموعه مقررات طراحی و غرفه آرایی در ارتباط با مجریان نمایشگاهی که می تواند مورد استفاده مشارکت کنندگان نیز قرار گیرد.
 • آیین نامه اجرای تعیین صلاحیت پیمانکاران ساخت غرفه های خود ساز.

3) ارتفاع مجاز ساخت غرفه نمایشگاهی در سالن نمایشگاه بین المللی تهران چقدر است؟

پاسخ: در سالن های مختلف متفاوت می باشد که در لیستی در مجموعه مقررات طراحی و غرفه آرایی آورده شده است.

4) چه ملاک و معیارهایی برای انتخاب محل غرفه نمایشگاهی وجود دارد؟

پاسخ: 

 • زمان ثبت نام و واریز وجه اجاره غرفه
 • متراژ غرفه.
 • نوع کالا(ارزی یا ریالی)
 • گروه بندی کالاها
 • سابقه

5) تعریف غرفه پیش ساخته (مدولار) و غرفه خود ساز چیست؟

پاسخ:

الف) غرفه پیش ساخته (مدولار) به غرفه ای اطلاق می گردد که از استاندارد شخصی در سایز بندی و نوع قطعات پیروی نماید،توسط کارخانجات تولیدی و صنعتی معتبر ساخته شده باشد،به کرات قابلیت استفاده مجدد را داشته باشد (مونتاژ و دمونتاژ)،مونتاژ آن به سادگی انجام شده و نیاز به عملیات تکمیلی در سالن نمایشگاه نداشته باشد و شامل قطعاتی مانند:پانل،قید،پایه،سردرب،لایت باکس و دیوایدر باشد.

ب) غرفه خود ساز به غرفه ای اطلاق می گردد که تمام یا بخشی از آن از مواد و متریال یکبار مصرف ساخته شده باشد،در کارگاه های غیرصنعتی تولید شده باشد،از استاندارد و سایز بندی مشخص پیروی نماید و در زمان نصب نیاز به عملیات تکمیلی در سالن نمایشگاه را دارد.

6) زمان جمع آوری غرفه نمایشگاهی چند روز است؟

پاسخ: یک تا دو روز

7) تعریف غرفه با تجهیز و غرفه بدون تجهیز چیست؟

پاسخ: غرفه با تجهیز، به غرفه ای اطلاق می گردد که توسط مجری نمایشگاه برای مشارکت کننده ساخته می شود و غرفه بدون تجهیز به غرفه ای اطلاق می گردد که فضا (محل غرفه) بصورت خالی اختصاص یافته و عملیات ساخت غرفه توسط مشارکت کننده یا شرکت غرفه ساز مورد نظر ایشان صورت پذیرد.

8) هزينه غرفه سازی برچه مبنايي تعيين ميشود؟

پاسخ: براساس مواد و متریال به کار گرفته شده جهت ساخت و طراحی غرفه.لازم به ذکر است غرفه های پیش ساخته معمولا از قیمت پایین تری نسبت به غرفه های خود ساز برخوردار می باشند.

9) از چه نوع غرفه سازی استفاده نمایم؟

پاسخ: بستگی به سه عامل دارد:

 • بودجه ای که برای غرفه سازی در نظر گرفته می شود.
 • سلیقه
 • نوع کار و کالای نمایشی.

10) مهلت ساخت غرفه چند روز است ؟

پاسخ: سه تا چهار روز

11) غرفه ارزی یا ریالی یعنی چه؟

پاسخ: منظور از غرفه نمایشگاهی ریالی یا ارزی در واقع کالا یا مشارکت کننده ارزی و ریالی می باشد زیرا غرفه سازی ریالی و ارزی ندارد.

سوالات بخش حراست

1) نحوه خرید و تهیه غذا در محل نمایشگاه به چه صورت می باشد؟

پاسخ: از خرید غذا از ویزیتورهای فاقد کارت شناسایی و غیر مجاز بدلیل مسایل بهداشتی و ملاحظات امنیتی جدا خودداری کرده و در صورت نیاز به تهیه غذا از بیرون مجموعه لازم است قبلاً طي درخواست کتبی و مجوز لازم از طريق مديريت اجرايي اخذ گردد.

2) شرایط و ضوابط استفاده از خودروهای سواری در سایت نمایشگاه چگونه است؟

پاسخ: در ایام غرفه سازی و تخریب غرفه های نمایشگاهی ورود هرگونه خودروی سواری به مجموعه نمایشگاه بین المللی تهران ممنوع بوده و در ایام مذکور تنها خودروهای باربری اجازه فعالیت را دارند ضمناً در صورت توقف بی مورد خودرو با لیفتراک به بیرون از نمایشگاه منتقل می گردد.  

3) فرآیند و مراحل تایید و نحوه استفاده از فیلم ها و CD های تبلیغاتی چگونه است؟

پاسخ: استفاده از فیلمها و CDهای تبلیغاتی شرکت ها با تایید روابط عمومی و ستاد حراست در غرفه نمایشگاهی قابل پخش بوده و صدای آن باید محدود به داخل فضای غرفه یا غرفه سازی نمایشگاهی شرکت باشد. 

نصب هرگونه تجهیزات یا وسایل تبلیغاتی باید با هماهنگی مسئولان ذیربط بوده و در صورت ایجاد مزاحمت برای سایر غرفه داران توسط ستاد حراست از ادامه فعالیت آن ممانعت بعمل خواهد آمد.

4) برگزاری مسابقات، قرعه کشی و یا مراسم باید با هماهنگی چه مدیریتی انجام شود؟

پاسخ: برگزاری هرگونه مسابقه در غرفه نمایشگاهی ، قرعه کشی و یا مراسم متفرقه بدون هماهنگی حراست و روابط عمومی ممنوع است.

5) وضعیت پوشش مسئولین و متصدیان امور غرف و مشارکت کنندگان باید چگونه باشد؟

پاسخ: پوشش خانمها در غرفه نمایشگاهی تحت هر عنوان (غرفه دار و متصدی) می بایست شامل: مقنعه و مانتوی کاملاً اداری و متحد الشکل و با رعایت شرع و عرف اسلامی باشد لذا استفاده از مانتوهای کوتاه، چسبان و بدن نما، شال و روسری و همچنین آرایش‌های خارج از عرف اکیداً ممنوع می باشد.

در غرفه نمایشگاهی هرگونه استفاده پرسنل غرفه دار مرد از پوششهای نامناسب که به انحاء مختلف اعم از لباس و مدل موهای که مبین اشاعه خلاف شئونات اسلامی باشد ممنوع است.

6) مسئول حفظ و نگهداری از اموال غرفه های نمایشگاهی در زمان فعالیت سالن ها به عهده چه کسی می باشد؟

پاسخ: مسئولیت حفظ و نگهداری از اموال غرفه نمایشگاهی در زمان فعال بودن سالنها بعهده مشارکت کننده می باشد. 

7) مسئولیت حراست و حفاظت غرفه های نمایشگاهی فضای باز در طول شبانه روز بر عهده چه کسی می باشد؟

پاسخ: چنانچه غرفه نمایشگاهی مربوطه در فضای باز قرار دارد حفظ و حراست آن در طول شبانه روز بعهده مشاركت كننده نمایشگاه مي باشد لذا پيش از شروع برپايي  نمایشگاه ضمن تكميل فرمهاي مربوطه (به حفاظت فيزيكي مراجعه گردد)اقدام به معرفي و استقرار نگهبان شب نمایید.

8) شرایط و ضوابط حضور مسئولین و متصدیان امور غرفه های نمایشگاهی و مشارکت کنندگان باید چگونه باشد؟

پاسخ: افراد حاضر در غرفه نمایشگاهی (در قالب غرفه دار)ملزم به استفاده از كارت شناسايی مورد تاييد حراست بوده و به لحاظ تعداد نفرات حاضر در غرفه نمایشگاهی نيز می بایست مطابق با آیین نامه شرکت سهامی نمایشگاه ها باشد و میهمانان حاضر حق ایستادن پشت کانترها و جوابگویی به بازدیدکنندگان را ندارند.

9) انجام امور تبلیغاتی اعم از پخش CD، تراکت و بورشور در محل های خارج از غرف در سایت نمایشگاه باید چگونه باشد؟

پاسخ: انجام تبلیغاتی اعم از پخش CD، تراکت و بروشور در محل های خارج از غرفه اکیداً ممنوع می باشد.

10)مسئولین و متصدیان امور غرفه نمایشگاهی و مشارکت کنندگان تا چه زمانی موظفند در غرفه نمایشگاهی خود حضور داشته باشند؟

پاسخ: غرفه داران موظفند در ساعات پایانی کار نمایشگاه و قبل از خروج بازدیدکنندگان، غرفه نمایشگاهی خود را ترک ننموده و حداقل تا زمان پلمپ سالن یکی از آنان داخل غرفه نمایشگاهی حضور داشته باشد.

11) تنش و جو سازی که موجبات بی نظمی در محیط نمایشگاه بین المللی توسط مسئولین و متصدیان امور غرفه های نمایشگاهی و مشارکت کنندگان صورت پذیرد چه پیامدهایی را در پی خواهد داشت؟

پاسخ:مشاركت كنندگان محترم غرفه های نمایشگاهی لطفاً از ايجاد هرگونه تنش و جوسازی که موجبات بی نظمی در محيط نمايشگاه بين المللی شود پرهيز نمايند. در غير اينصورت حراست مجموعه نمایشگاه بین المللی تهران مجاز به تعطيلی غرفه نمایشگاهی خاطی بوده و غرفه دار حق اعتراض در مراجع قضايی و انتظامی را از خود سلب می‌نمايد.

12) آیا مسئولین و متصدیان امور غرفه های نمایشگاهی و مشارکت کنندگان حق استفاده از وسایل قابل اشتعال از قبیل هیتر،سیگار،مخزن گاز، شمع و چراغ ها و ابزار آتش افروز در داخل غرف را دارند؟

پاسخ: نگهداری و استفاده از وسایل قابل اشتعال از قبیل: هیتر، سیگار، مخزن گاز ، شمع و چراقها و ابزار آتش افروز در داخل غرفه نمایشگاهی اکیداً ممنوع می باشد .

13) مسئولین و متصدیان امور غرفه های نمایشگاهی و مشارکت کنندگان در هنگام باز نمودن درب های سالن نمایشگاهی و در بدو ورورد به غرف،در صورت بروز حوادثی از قبیل:سرقت، شکستگی و ... مراتب را باید به چه مدیریت و اشخاصی منعکس نمایند؟

پاسخ: هنگام باز نمودن درب سالن های نمایشگاهی در بدو ورود به غرفه نمایشگاهی در صورت رویت هرگونه  سرقت ، شکستگی و … در اولین فرصت و قبل از ورود بازدیدکنندگان (بین ساعت 8:00 الی 8:30) مراتب را بصورت گزارش کتبی به مدیر سالن نمایشگاه و نیروی حفاظت فیزیکی اطلاع دهید.

14) مسئولین و متصدیان امور غرفه های نمایشگاهی و مشارکت کنندگان در صورت بروز حوادثی از قبیل: سرقت و مزاحمت افراد، درگیری و ... مراتب را باید به چه مدیریت و اشخاصی منعکس نمایند؟

پاسخ: در صورت بروز هرگونه حادثه از قبیل: سرقت و مزاحمت افراد ، آتش سوزی ، درگیری و …  مراتب را سریعاً به مدیر سالن یا پرسنل ناجا و انتظامات مستقر در سالن اطلاع دهید .

15) آیا مسئولین و متصدیان امو غرفه های نمایشگاهی و مشارکت کنندگان حق استفاده از وسایلی از قبیل: اسلحه، بیسیم واکی تاکی، دستبند و... را دارند؟

پاسخ: از همراه داشتن وسایل همچون : اسلحه، بیسیم، واکی تاکی ، دستبند و … در  محیط نمایشگاه و غرفه نمایشگاهی اکیداً خودداری نماييد.

16) ساعات شروع کار نمایشگاه، پلمپ و نحوه حضور بازدیدکنندگان، مشارکت کنندگان و پرسنل غرفه های نمایشگاهی چگونه است؟

پاسخ: ساعت شروع کار نمايشگاه و حضور بازدیدکنندگان 9:00 صبح می باشد. لذا حضور مشاركت كنندگان و پرسنل آن غرفه نمایشگاهی محترم يک ساعت قبل از فک پلمپ سالن ها الزامی مي باشد.

17) مسئولین و متصدیان امور غرفه های نمایشگاهی و مشارکت کنندگان در حین خروج کالا مستلزم ارائه چه مدارکی می باشند؟

  پاسخ: خروج هرگونه کالا از غرفه نمایشگاهی مستلزم ارائه برگه خروج کالا می باشد .

18) در صورت عدم رعایت چه قوانین و مقرراتی قطع برق و تعطیلی غرفه های نمایشگاهی مشارکت کنندگان را تهدید می نماید؟

  پاسخ: شايان ذكراست با عنایت به مطالب فوق الذکر و تعهدی که در ذیل این مطالب از شما اخذ می شود در صورت عدم رعایت قوانین و مقررات توسط آن غرفه نمایشگاهی ، حراست مجموعه نسبت به قطع برق و تعطیلی غرفه نمایشگاهی اقدام خواهد کرد و مسئولیت آن بعهده جنابعالی می باشد.

19) مسئول حفاظت و مراقبت از اموال شخصی مسئولین و متصدیان امور غرفه های نمایشگاهی و مشارکت کنندگان کیست؟

پاسخ: حفاظت و مراقبت از اموال شخصی از قبیل: دوربین فیلم برداری و عکاسی ، ویدئو، لب تاپ، تلفن همراه، وجه نقد، اسناد و مدارک ، کیف دستی و … در ساعات کار  نمایشگاه بر عهده خود افراد بوده و از قرار دادن آن در کانترها جداً خودداری نمایید.

20) آیا مسئولین و متصدیان امور غرفه نمایشگاهی و مشارکت کنندگان حق فروش در ایام برگزاری نمایشگاه را دارند؟

پاسخ:  فروش کالاهای نمایشگاهی در ایام برگزاری نمایشگاه اکیداً ممنوع می باشد.

سوالات  بخش بیمه و گمرک

1) زمان پوشش بیمه نامه ها چه مدتی است؟

پاسخ: مدت زمان شروع و پایان بیمه نامه ها طبق دستورالعمل پیوست قرارداد مجریان نمایشگاه ها حداقل 24 ساعت قبل از تحویل سالن ها و عملیات غرفه سازی و 48 ساعت پس از اتمام هر یک از نمایشگاه ها و یا حداقل 24 ساعت پس از تخلیه سالن ها و محوطه نمایشگاه از کالاها و تجهیزات مرتبط با نمایشگاه و غرفه سازی نمایشگاهی می باشد.

2) مراحل اخذ تائید مشارکت از طریق کدام مرجع صورت می پذیرد؟

پاسخ: مجریان،در صورت ادامه فعالیت گمرک نمایشگاه ها در ایام ساعت غیر اداری و تعطیل،مجریان موظف هستند درخواست خود را 48 ساعت قبل از برگزاری نمایشگاه به مدیریت امور اجرایی ارائه نمایند.

3) در صورت عدم ترخیص به موقع کالاهای نمایشگاهی جبران خسارت با چه مرجعی است؟

پاسخ: در صورتیکه هر مشارکت کننده ای به صورت ارزی در نمایشگاه های داخلی مشارکت نماید و به هر دلیلی نتواند کالاهای خود را از طریق مبادی گمرکات کشور ترخیص (ورود موقت،ترانزیت) نماید،جبران خسارات و ترخیص به عهده خود مشارکت کننده غرفه نمایشگاهی می باشد و شرکت سهامی نمایشگاه ها هیچ گونه مسئولیتی در این خصوص ندارد.

4) در صورت نیاز به اخذ اطلاعات بیشتر در خصوص بیمه نامه های نمایشگاه ها چگونه میتوان ارتباط برقرار کرد؟

پاسخ: جهت اخذ مشاوره حضوری به کارشناس مربوطه در مدیریت امور اجرایی واقع در طبقه فوقانی ساختمان جنب سالن 27 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران مراجعه و یا با شماره تلفن 21913053 و 22662698 تماس حاصل نمایید.

5) آیا غرفه های باز نمایشگاهی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران تحت پوشش بیمه می باشد؟

پاسخ: طبق بند 3 بخش امور بیمه دستورالعمل پیوست قرارداد مجریان نمایشگاه ها، کلیه برگزارکنندگان نمایشگاه ها مکلفند در صورت وجود غرفه های نمایشگاهی در فضای باز نسبت به بیمه نمودن غرفه های نمایشگاهی با پوششهای حوادث، سوانح و آتش سوزی و مسئولیتهای مدنی در قبال بازدیدکنندگان و مراجعین و اشخاص ثالث، کارکنان ستادی و مدیران سالن اقدام نمایند.

6) پوشش بیمه برگزاری نمایشگاه ها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران به عهده چه مرجعی است؟

پاسخ: مجریان نمایشگاه ها موظف به تهیه و ارائه بیمه نامه های ذیل با رعایت شرایط مندرج در دستورالعمل پیوست قرارداد مربوطه می باشند.

 • بیمه نامه حوادث، سوانح، آتش سوزی و سرقت
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی و مادی در قبال کارکنان ستادی، مدیران سالن، اشخاص ثالث و پیمانکاران فرعی
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی و مادی در قبال بازدید کنندگان غرفه های نمایشگاهی و مراجعین و اشخاص ثالث

7) نظارت بر حسن انجام، تهیه و ارائه بیمه نامه ها در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ایران به عهده چه مرجعی است؟

پاسخ: کلیه بیمه نامه های نمایشگاه های داخلی توسط کارشناس مدیریت امور اجرایی مورد بررسی و نظارت قرار می‌گیرد.

8) در صورت بروز حادثه و سانحه در حین کار در داخل سالن ها و یا فضای باز برای کارکنان غرفه های نمایشگاهی و ستادی و اشخاص ثالث در ساعات شبانه روز چه اقداماتی باید جهت بهره گیری از شرایط بیمه نامه ها انجام داد؟

پاسخ: ضمن حفظ خونسردی و انجام کمکهای اولیه، بلافاصله مراتب را در اسرع وقت با تلفنهای 21912444 مرکز آتش نشانی نمایشگاه و 21912555 مرکز اورژانس نمایشگاه و 21913070 ریاست انتظامات نمایشگاه اطلاع رسانی نمایید.

سوالات بخش تبلیغات

1) چگونه می توان تبلیغات شرکت را در یکی از تابلوهای داخل و یا بیلبوردهای نمایشگاه نصب کرد؟چگونه می توان تبلیغات رادیویی انجام داد؟

پاسخ: جهت هرگونه تبلیغات در داخل محوطه نمایشگاه و جاده اختصاصی اعم از محیطی و رادیویی،شرکت کنندگان محترم می بایست با شماره تلفن های 31-22662830 پیمانکار تبلیغات نمایشگاه بین المللی تهران تماس حاصل نمایند.

2) شرایط پخش هدایای تبلیغاتی و نمونه کالا در محوطه نمایشگاه به چه صورت است؟

پاسخ: در این خصوص شرکت کنندگان محترم می بایست به کارشناس مربوطه در مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل نمایشگاه مراجعه و نسبت به عقد قرارداد برای تعداد نفراتی که قصد دارند موارد فوق را در محوطه و یا سالن های نمایشگاهی توزیع کنند،اقدام نمایند.

تبلیغات شرکت های داخلی هر نفر 2/000/000 ريال + 8% مالیات ارزش افزوده

تبلیغات شرکت های خارجی هر نفر 5/000/000 ريال + 8%ارزش افزوده

3)نحوه گرفتن مجوز جهت فیلمبرداری و عکاسی از نمایشگاه داخلی چگونه است ؟

پاسخ:

 • مجریان: مجریان با ارسال نامه به مدیریت روابط عمومی و هماهنگی با این مدیریت نسبت به تصویر برداری در نمایشگاه مربوطه اقدام می نمایند.
 • مشارکت کنندگان: شرکت کنندگان جهت تصویربرداری از غرفه نمایشگاهی مربوطه اقدام به ارسال درخواست خود به مدیریت روابط عمومی و هماهنگی از سوی مدیریت مربوطه می گردد (کلیه امور مربوط به تصویر برداری توسط درخواست کننده انجام می شود.
 •  بازدیدکنندگانافراد متفرقه که نیاز به تصویربرداری داشته باشند به دو دسته تقسیم می شوند:یک دسته کسانی هستند که با دوربین های معمولی و تلفن همراه تصویر برداری می کنند که این افراد با هماهنگی غرفه مربوطه اقدام به تصویر برداری از غرفه می نمایند.دسته دوم افرادی هستند که با دوربین های حرفه ای قصد تصویربرداری دارند می بایست دلیل خود را طی درخواستی اعلام نمایند تا در صورت موجه بودن (برخی دانشجوی این رشته هستند) با روابط عمومی نمایشگاه هماهنگی بعمل آید.

4) آیا درنمایشگاه امکان توزیع بروشور تبلیغاتی وجود دارد؟

 پاسخ: امکان توزیع بروشور، کاتالوگ و کارت ویزیت در محوطه و فضای عمومی سالن های نمایشگاه مجاز نمی باشد و صرفا شرکت کنندگان می توانند در داخل غرفه نمایشگاهی خود اقدام به توزیع بروشور،کاتالوگ و هر برگه دیگری که برای معرفی شرکت خود دارند،می باشند.

سوالات بخش نمایشگاه‌های خارجی

1) نمایشگاه برون مرزی چیست؟

پاسخ: به آن دسته از نمایشگاههایی که در کشورهای مختلف به منظور تامین بستر عرضه و نمایش کالاها و خدمات، فن آوری ها و توانمندی های مشارکت کنندگان با هدف تبادل اطلاعات ، ملاقات و مذاکره با مشتریان بالقوه و بالفعل و بازاریابی محصولات و خدمات بر پا می گردد، اطلاق می شود.

2) انواع نمایشگاههای برون مرزی :

  پاسخ: 

نمایشگاه های بین المللی بازرگانی:  به آن دسته نمایشگاه های بین المللی برون مرزی اطلاق می شود که مشارکت در آن برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان عموم گروههای کالایی و خدماتی در چارچوب طبقه بندی موضوعی ارائه شده توسط برگزار کنند امکان پذیر است.

نمایشگاههای بین المللی تخصصی : به آن دسته  از نمایشگاه های بین المللی برون مرزی اطلاق می شود که مشارکت در آن اختصاص به تولید کنندگان ، صادر کنندگان و ارائه کنندگان خدمات در حوزه موضوعی آن نمایشگاه و بر اساس طبقه بندی ارائه شده  توسط برگزار کننده دارد.

نمایشگاه های اختصاصی : به آن دسته نمایشگاههایی اطلاق می شود که در کشور مورد نظر (کشور هدف) و صرفا به منظور نمایش و ارائه تولیدات ، محصولات و خدمات و توانمندیهای شرکت کنندگان ایرانی برپا می گردد.

نمایشگاه های جهانی ( اکسپو) : به نمایشگاه هایی اطلاق می شود که تحت نظارت دفتر نمایشگاههای بین المللی BIE به طور معمول در یکی از کشورهای عضو BIE که درخواست آن به تصویب این سازمان رسیده است ، براساس یک موضوع اصلی در خصوص یکی از مسائل روز جهان ( و موضوعات فرعی ذیربط) برپا می گردد. اکسپوها به طور معمول در دو گروه با ادوار زمانی پنج ساله و چهارساله برپا میشوند . اکسپوها با ادوار پنج ساله در دوره های زمانی 6 ماهه و اکسپوها با ادوار هر چهارسال یکبار در دوره های زمانی سه ماهه برگزار می گردد. مشارکت رسمی در این نمایشگاه از طریق دعوت BIE از دولت های عضور در این نمایشگاه مشارکت می نمایند.

3) دلایل مشارکت در نمایشگاه های برون مرزی:

پاسخ: توسعه تجارت با تاکید بر توسعه صادرات غیر نفتی و افزایش درآمد ملی

استفاده از بستر حضور در نمایشگاه ها جهت شناسایی رقیبان ، توسعه و ارتقا دانش فنی و تخصصی و کسب و ارتقا چایگاه در حوزه ذیربط

گسترش حضور در بازارهای هدف صادراتی

ایجاد ارتباط با مشتریان جدید و حفظ ارتباط با مشتریان بالفعل

4) انواع غرفه سازی در نمایشگاههای برون مرزی:

پاسخ:

غرفه سازی پیش ساخته ( استاندارد) : غرفه های نمایشگاهی متحدالشکل که برای ساخت آنها از تجهیزات پیش ساخته از قابلیت مونتاژ و دمونتاژ سریع و بصورت مکرر را دارند، استفاده می نمایند. در این نوع غرفه سازی ارائه تجهیزات غرفه براساس استانداردهای معمول غرفه سازی و با استفاده از پانل های پیش ساخته متداول است.

غرفه سازی خودساز (ویژه) : شامل غرفه سازی براساس طراحی ویژه که با در نظر گرفتن موضوع نمایشگاه ، قطعات مربوطه تولید و نصب و اجرا می گردد و تجهیزات جانبی موردنیاز غرفه نمایشگاهی نیز به مشارکت کنندگان ارائه می شود . این نوع غرفه سازی از لحاظ زیبایی ، شکیل و برای بازدید کنندان دارای جذابیت است لیکن هزینه ساخت بسیار بالایی دارد.

5) مسئولین پروژه های مشارکت در نمایشگاههای برون مرزی:

پاسخ:

مدیر پروژه : نماینده ای که از طرف شرکت سهامی نمایشگاههای ج.ا.ایران جهت انجام برنامه ریزی ، سازماندهی و پیگیری کلیه امور اجرایی هر نمایشگاه و برپایی پاویون ج.ا.ایران در نمایشگاههای برون مرزی تعیین و تحت نظرات مدیریت نمایشگاههای خارجی وظایف محوله را پیگیری و اجرا می نماید. (قبل از برگزاری – حین برگزاری – بعد از برگزاری )

مسئول اجرایی : فردی که تحت نظارت مدیر پروژه نسبت به انجام امور محوله اجرایی در خصوص نمایشگاه ذیربط اقدام می نماید. ( قبل از برگزاری – حین برگزاری – بعد از برگزاری )

6) اطلاعات و مقررات مشارکت در نمایشگاه های خارج از کشور:

پاسخ: مجموعه اطلاعات ، مقررات و شرایط مشارکت و حضور در نمایشگاههای خارجی که توسط شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران تدوین ، تنظیم و اجرا می گردد. ( مجموعه مقررات مربوط به هر نمایشگاه در بخش فراخوان پورتال درج می گردد)

اعلام مشارکت (پیش ثبت نام) : مشارکت کنندگانی که به منظور حضور در نمایشگاه های خارجی نسبت به ارسال نامه جهت درخواست رزرو فضای نمایشگاهی و تکمیل فرم های مربوطه اقدام می نمایند.

مشارکت قطعی ( ثبت نام قطعی) : مشارکت کنندگانی که طبق برنامه زمانبندی اعلام شده توسط این شرکت ، نسبت به تکمیل و ارسال مستندات ثبت نام و واریز کلیه هزینه های مربوطه اقدام می نمایند.

سوالات بخش مالی

1) شماره حساب درآمدی شرکت نمایشگاه بین المللی چیست و نحوه پرداخت چگونه می باشد؟

پاسخ: شماره حساب درآمدی شرکت 2175799001002 و شبا  270170000002175799001002 IR نزد بانک ملی شعبه نمایشگاه کد 1454 بوده و به دو روش ذیل قابل واریز می باشد :

 1. از طریق دستگاه کارت خوان مستقر در مدیریت امور مالی شرکت
 2. از طریق فیش بانکی به حساب مذکور(قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی)

2) مراحل پرداخت قراردادها وخدمات اعم از مبالغ ریالی و ارزی به چه صورت می باشد؟

پاسخ:

 1. پرداخت مبلغ ریالی قرارداد به حساب شبا نزد بانک ملی شعبه نمایشگاه IR270170000002175799001002
 2. پرداخت مبلغ ارزی قرارداد به حساب شماره 5003  یورو نزد بانک ملی شعبه نمایشگاه
 3. پرداخت 10% مبلغ سپرده قرارداد بصورت ضمانتنامه بانکی در وجه شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی و یا واریز به حساب4001057906374047
 4. ارائه چک 50% تضمین قرارداد به تاریخ روز آخر نمایشگاه و یا همایش در وجه شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ج.ا.ا

3) طریقه ارائه فیش مالیاتی ازسوی مجریان نمایشگاهی چگونه می باشد؟

پاسخ: نام مودی درج شده در فیش مالیاتی می بایست شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی به کد اقتصادی 411111436316 و نام کسر کننده شرکت پرداخت کننده باشد لازم به ذکر است سال عملکرد درج شده در فیش مالیاتی سال انعقاد قرارداد و زمان تحویل حداکثر تا یک ماه می باشد.

4) نحوه اخذ قراردادهای منعقده چگونه می باشد؟

پاسخ: پس از ارائه ضمانت نامه بانکی نسخه قرارداد تحویل نماینده رسمی شرکت می گردد.

5) نحوه اخذ چک وضمانتنامه چگونه می باشد؟

پاسخ: مهر بهمراه کارت ملی و معرفی نامه نماینده رسمی شرکت الزامی می باشد.