غرفه سازی نمایشگاهی و نقش آن در بازاریابی

غرفه سازی نمایشگاهی و بازاریابی

بازار گرمی در غرفه های نمایشگاهی
بازارسازی به چه معناست و غرفه های نمایشگاهی چگونه به آن کمک می کنند.
بازارگردی چیست و نقش غرفه سازی نمایشگاهی و غرفه نمایشگاهی در آن
نقش غرفه سازی نمایشگاهی در ارتباط مهمترین اجزای بازار با یکدیگر

 


مشتریان رضایتمند مجددا خرید میکنند و در مورد تجربه خوب خود با دیگران صحبت میکنند . مشتریان ناراضی معمولا به محصولات رقبا روی آورده و به بی اعتبار کردن محصول یا خدمت نزد دیگران میپردازند ( اهمیت داشتن رضایت نامه کتبی در برخورد و جلوگیری از تخریب شدن توسط افراد )

 • بازار

تعریف بازار عبارت است از “محلی برای مبادلات بالقوه ”
اگر برای محصول یا خدمت ما حتی یک نفر هم وجود داشته باشد، می توانیم بگوییم که بازار بوجود آمده است.
اندازه بازار به تعداد افرادی بستگی دارد که :
۱ –  به محصول به معنی عام یا شی مورد نظر علاقمندند
۲ – حاضرند منابع لازم را بری به دست آوردن محصول مبادله کنند.

مدیر کامیاب کسی است که سازمان را با شرایط روز همگام کند و این زمانی امکان پذیر است که کارکنان و مدیران گرایش به بازار را به عنوان یک فرهنگ و بینش بپذیرند و دنبال کنند.

 • بازار شناسی چیست؟

“شناخت” لازمه ی هر حرکت عاقلانه و ضرورت هر تصمیم اصولی است. تا در هر امری شناخت کافی حاصل نشود آن کار به سرانجام مقصود نخواهد رسید. بنابر این شناخت بازار تلاشی نظام مند است برای گردآوری، ضبط و ثبت اطلاعات مربوط به همه ی اجزای تشکیل دهنده ی نظام بازار و همه عواملی که بر نظام بازار تاثیر می گذارند.

پس از تعریف بازار ، ما به مفهوم بازاریابی می رسیم :

 • بازاریابی چیست؟

بازاریابی یعنی جستجو برای یافتن مناسبترین بازار و بخش هایی که سازمان یا شرکت شما می تواند در آن جا به صورت مفید تر و موثرتر حضور یابد و پاسخگوی نیاز و خواسته مردم باشد . بازاریابی یعنی بخش بندی یا تقسیم بازارها و تعیین محصولات شرکت برای مناسب ترین بازارها .

غرفه سازی نمایشگاهی و بازاریابی

 • بازارسازی به چه معناست و غرفه های نمایشگاهی چگونه به آن کمک می کنند ؟

بازارسازی یعنی نفوذ در بازار و معرفی و شناساندن سازمان و محصولات و خدمات آن به مشتریان و مخاطبین با استفاده از عوامل قابل کنترل بازاریابی (محصول، قیمت، توزیع و ترفیع فروش). بازاریابان با بکارگیری درست و اصولی این عوامل می توانند در شرایط مختلف جایگاهی در بازار برای خود به دست آورند و با سیاست ها و برنامه های مناسب سهم بیشتری از بازار را در اختیار بگیرند .

حضور در نمایشگاهها و داشتن غرفه نمایشگاهی یکی از راهکارهای قابل استفاده جهت بازارسازی محصولات شرکتها می باشد . شرکت های صنفی گوناگون می توانند با برنامه ریزی زمانی مناسب و شناخت نمایشگاه های صنفی مربوطه طوری برنامه ریزی نمایند که با داشتن یک غرفه نمایشگاهی در یک مکان و زمان مناسب همراه با غرفه سازی نمایشگاهی در آن نسبت به جذب مشتریان بیشتر و نمایندگان پخش مناسب برای شرکت و محصول خود در همان محیط نمایشگاهی هزینه های مربوط به پخش و توزیع کالای خود را از طریق نمایندگان فروش معتبر کاهش دهند. غرفه سازی نمایشگاهی و بازاریابی

غرفه نمایشگاهی مکانی است که شرکتها در آنها میتوانند پیشنهادهایی را در مورد چگونگی پخش محصولات خود در سطح بازار دریافت و یا ارائه نمایند . همانگونه که اشاره شده بازارسازی یعنی نفوذ در بازار و شناساندن محصولات و یا خدمات خود به دیگران و مشتریهای احتمالی و تبدیل کردن آنها به مشتریان بالقوه محصول و یا خدمات شرکت . جهت این امر بهترین راه کار شناساندن نام و نشان شرکت به جامعه از طریق تبلیغات و یا عوامل قابل استفاده در بازار است یا بعبارت دیگر غرفه سازی نمایشگاهی و بازاریابی در آن است.

در هر کشور و منطقه ای بهترین نوع تبلیغات موجود استفاده از رسانه های صمعی و بصری موجود در سطح استان و یا کشور برای معرفی محصول شرکت به منطقه و یا کل آحاد جامعه می باشد . که عموما برای محصولاتی که دارای مصرف عمومی می باشند بسیار کار و سودمند است. و اما برخی از محصولات و یا خدمات جنبه تخصصی و یا صنعتی داشته که می بایست از امکانات و راه کارهای دیگری نیز برای آنها استفاده نمود . در این رابطه می توان به نقش بسار مهم غرفه نمایشگاهی و حضور در نمایشگاههای معتبر از طریق ساخت غرفه نمایشگاهی و غرفه سازی نمایشگاهی اشاره نمود.

چرا که نمایشگاهها عموما مکانی است که بازدید کنندگان آن را اکثرا افراد حاضر در آن رسته شغلی و یا شرکتهای مرتبط با آن از سرتاسر کشور و همچنین برخی از کشورهای همسایه و هم مرز تشکیل می دهند . که می توانند کمک بسیار زیادی در افزایش راندمان تولید و یا فروش شرکت داشته باشند . هم چنین حضور بازدید کنندگانی از شرکتهای پخش که به دنبال یافتن محصولاتی با کیفیت مناسب و قیمت رقابتی هستند می تواند به شرکتهایی که دارای کیفیت و محصول خوب و مدیریت شده هستند این کمک را نمایند که از طریق حضور و اجاره غرفه نمایشگاهی و انجام غرفه سازی نمایشگاهی در مکان یاد شده در جذب بهتر نگاه این گونه افراد موفق تر ظاهر شده و شانس بیشتری را برای شرکت خود کسب نمایند .

واقعیت موضوع این است که داشتن یک تیم پخش مناسب دارای هزینه های مالی برای تمام شرکتها می باشد اعم از هزینه های ماشینی و حمل و نقل و نیروی انسانی و … که این هزینه ها برای شرکتهای کوچک و تازه قدرت گرفته کمی مشکل و در برخی مواقع دور از دسترس می باشد . بنابراین استفاده از این فرصت برای این شرکتها بسیار حیاتی و قابل تامل می باشد . غرفه سازی نمایشگاهی و بازاریابی

این موضوع بیان گر آن است که برای دیده شدن بهتر در نمایشگاهها باید از امکانات زیبایی نگاری و گرافیکی به خوبی و در مکانهای مناسب استفاده کرد و لازمه استفاده مناسب از فضای غرفه نمایشگاهی انجام عملیات غرفه سازی در نمایشگاه می باشد چرا که طراحی غرفه ، ساخت غرفه نمایشگاه و غرفه آرایی نمایشگاهی به شما این امکان را خواهد داد که از فضای موجود خود بهترین بهره را برده و از طریق امکانات گرافیکی ایجاد شده در جذب نگاه اولیه مخاطبان حاضر موفق شوید . بله غرفه سازی نمایشگاهی فقط در جذب نگاه اولیه مخاطبان تاثیر داشته که این مهمترین گام در انجام مراحل فروش و یا جذب مشتری در نمایشگاهها می باشد . این طرز فکر و تفکر از حس درونی انسانی سرچشمه گرفته که به زیبایی علاقه خاصی داشته و تمایل نشان می دهد.

 • بازارگردی چیست و غرفه سازی نمایشگاهی و غرفه نمایشگاهی چه نقشی در آن دارد :

بازارگردی وظیفه ای است که بازار یاب را وادار می سازد تا بیش از دیگران با تحولات و تغییرات بازارها آشنا گردد . این آگاهی از طریق حضور در صحنه رقابت و مبادله و مشاهده بازارها امکان پذیراست . شرکت کردن در نمایشگاهها، بازدید از بازار های گوناگون و بودن در محیط بازار، دید مدیران را بازتر می سازد . به عبارتی، مهمترین نقش بازار گردی تقویت و گاهی تغییر “دید” است .

از دیگر فواید حضور در نمایشگاهها و داشتن غرفه نمایشگاهی می توان به همین مورد فوق اشاره کرد . همان طور که اشاره شده حضور در نمایشگاهها یکی از راه کارهای بازارگردی بوده و میتواند حتی تا تغییر دیگاه و راه کار برای مدیران موثر باشد . شما با حضور در نمایشگاهها میتوانید برای خود این امکان را فراهم نمایید که ضمن شناخت راه کارهها و امکانات جدید اضافه شده به صنعت کاری خود و همچنین دستاورد های جدید رقبای کاری سازمان نسبت به برنامه ریزی و خط مشی سازمان خود اقدام نمایید .

همچنین در هر دوره نمایشگاهی عموما شرکت کنندگانی از نقاط مختلف جهان به صورت پاسیون و یا مستقل حضور خواهند داشت که داشتن یک غرفه نمایشگاهی با یک غرفه آرایی مناسب به شما این امکان را خواهد داد در نقش یک میزبان در مقابل آنها ظاهر شده و با دعوت از این شرکت کنندگان به داخل غرفه نمایشگاهی خود به مذاکراتی جهت گسترش و تقویت حیطه فعالیت خود بپردازید . در چند سال اخیر و به خصوص پس از برداشته شدن تحریم ها ، حضور شرکتهای معتبر و غیر چینی و صنعتی در نمایشگاههای بین المللی تهران پر رنگ تر و چشم گیر تر شده و با توجه به وضعیت موجود بازار و باز بودن آن برای کالاهای خارجی این امکان برای شرکتهای ایرانی فراهم شده که با داشتن غرفه نمایشگاهی و یا بدون آن از طریق مذاکرات مستقیم و رو در رو در نمایشگاهها نسبت به دریافت نمایندگی فروش و یا نمایندگی انحصاری و در برخی مواقع مجوز تولید محصول تحت لیسانس آن شرکت معتبر در داخال کشور اقادام نمایند .

بدیهی است که داشتن غرفه نمایشگاهی در نمایشگاههای بین المللی کمک شایانی را به شما در رابطه با این موضوع خواهد کرد . چرا که شرکتهای حاضر در نمایشگاهها عموما شرکتهای موفق هر صنف و یا شرکتهایی هستند که دارای برنامه ریزی و مدیریتی مناسب می باشند و عموما در محیط های نمایشگاهی مذاکرات راحت تر بر پایه اعتماد و اعتبار پیش میرود . همچنین در محیط غرفه نمایشگاهی شما این امکان را خواهید داشت که پیشنهادهای گوناگون بازار را دریافت نموده و نسبت به بررسی و ایجاد راهکارهای مناسب برای شرکت خود اقدام نمایید . از مزایای غرفه سازی نمایشگاهی می توان به دست یابی به سبد مشتریان معتبر اشاره کرد. که به صورت مفصل در بخشی مجزا به آن پرداخته شده است . شما با در قسمت سبد مشتریان نمایشگاه این موضوع را بررسی نمایید . برای جلوگیری از نابودی شرکتتان باید از حرکات و امکانات رقبا آگاهی کافی داشته باشید .

 • بازار داری

بازار داری یعنی حفظ مشتریان کنونی و تشویق و ترغیب آنان به خرید بیشتر و تداوم خرید از طریق ایجاد رضایت در آنان . آگاهی از رفتار مشتریان، ارتباط برقرار کردن با آنان، داشتن اطلاعات روانشناختی وجامعه شناختی و نیز اطلاع داشتن از حرکات و امکانات رقبا نقش ارزنده ای در حفظ مشتری دارد . در این مبحث نیز به تاکید اشاره شده به اطلاع داشتن از حرکات رقبا : همان طور که در بالا اشاره شده غرفه نمایشگاهی و حضور در نمایشگاهها بهترین مکان و امکانی است که شما می توانید آخرین دستاوردها و امکانات رقبا خود را به صورت واضح و با رضایت خاطر دیده و به دست آورید . عدم اطلاع از بازار و فعالیت رقبا موجب نابود شدن شرکت خواهد شما شد ، هر چند این موضوع تلخ است ولی به شدت واقعی است. چرا که در بازار به شدت رقابتی و تنگ امروز شرکتهایی که نتوانند خود را با تکنولوژی روز صنعت و علم روز بازاریابی همگام سازند محکوم به نابودی هستند .

 • بازار سنجی 

بازار سنجی یعنی تحلیل موقعیت بازار با توجه به آنچه بودیم و داشتیم، آنچه هستیم و داریم و آنچه باید داشته باشیم . همه محصولات و خدمات و سازمان ها دارای منحنی عمر خاصی هستند که این منحنی شامل مراحل معرفی کالا، رشد، بلوغ و اشباع، و افول است و هر مرحله شرایط ویژه ای دارد که بازار یاب باید براساس این ویژگی ها واکنش های مناسبی نشان دهد . بازار سنجی یا ارزشیابی وسنجش فعالیت های سازمان، نقاط قوت و ضعف را به خوبی نمایان می سازد .

برای بازار داری لازم است بازار گرمی را از دست ندهیم . بازارگرمی یعنی تبلیغات و تشویقات به موقع جهت آگاه ساختن، متقاعد ساختن و ترغیب مشتریان برای ارتباط بیشتر با سازمان و خرید از آن و مقابله با حرکات رقیب . یکی از مهمترین ابزار های بازار گرمی استفاده از خلاقیت ها، نوآوری ها وابتکارات است . یکی از راهکارهای بازار گرمی همانطور که اشاره شد دادن مشوقات و جایزه می باشد . که این امر در غرفه های نمایشگاهی و نمایشگاهها هم تا حدودی رایج و موجود می باشد . اما نکته ای که باید در این جا به آن اشاره کرد این است که بازارگرمی کردن از طریق جایزه نباید از روی احساس و بدون برنامه ریزی قبلی باشد .

شما قبل از هر اقدامی باید بازار خود و نوع آن را خوب مطالعه و بررسی نمایید و ببینید که آیا جایزه را باید برای عموم در نظر بگیرید و یا برای نمایندگان و فروشندگان کالای خود به جهت ایجاد تمایل به فروش و معرفی بیشتر محصولات شما به مشتریان احتمالی . اگر کمی تامل کنید می بینید که در دنیای تجارت امروزی حتی بانکها هم نسبت به فروشندگان و استفاده کنندگان از دستگاههای کارت خوان تغییر دید داده و آنها را منبعی خوب برای افزایش گردش مالی حسابهای بانک خود می دانند . حال شما باید خوب بازار و مشتریان و نهایتا عموامل موثر در آن را بررسی کرده و مشوق هایی را برای هر یک از بخشها تهیه نمایید .

یکی از مشوقهایی که می توان در داخل غرفه نمایشگاهی به آن اشاره کرد این است که شما عملکرد و فروش هر یک از نمایندگان خود را بررسی کرده و سپس برای یک یا چند نفر از آنها در زمان طراحی غرفه وغرفه سازی مکانی را پیش بینی نمایید و برای آنها یک میز اطلاعات و یک میز سی آی پی تعبیه نمایید و تمام مشتریان احتمالی جدید را که به شهر یا استان مربوطه آنها ارتباط دارند را به سمت این نمایندگان در غرفه نمایشگاهی هدایت نمایید . این کار چندین فایده برای شما در هنگام برگزاری نمایشگاه خواهد داشت که هزینه چندانی را هم برایتان تحمیل نخواهد کرد .

نکته : از تمام نمایندگان خود برای بازدید از غرفه نمایشگاهی و غرفه سازی انجام شده توسط شرکتتان دعوت نمایید . و در حضور آنها هدیه و یا امتیازی را به نمایندگان منتخب خود در محیط غرفه نمایشگاهی همراه با تبلیغ و عکس و ارسال مستندات به سایر نمایندگان بدهید .

در فضای غرفه نمایشگاهی خود جایی را در زمان غرفه سازی تعبیه کنید که بتوانید با تمام نمایندگان خود یک عکس یادگاری داشته و برای آنها نیز ارسال کنید . حتما طوری برنامه ریزی نمایید که داخل عکس برند و نوع محصول شما همراه با فضای غرفه سازی نمایشگاهی انجام شده مشخص باشد .

فواید ایجاد فضا برای نمایندگان در غرفه نمایشگاهی :
۱ –  احساس رضایت و ارزشمندی برای نمایندگان منتخب
۲-   ایجاد رقابت در بین سایر نمایندگان برای کسب جایگاه در غرفه نمایشگاهی شرکت
۳ – ایجاد حس وفاداری و ارتباط امن برای نمایندگان
۴ – ایجاد انگیزه برای تلاش بیشتر هر یک از نمایندگان

همچنین این موضوع را فراموش نکنید که همانطور که نمایندگان خوب دارید ، نمایندگان ضعیف هم دارید . اگر آنها نمیتوانند و یا نمی خواهند برای بهتر شدن عملکردشان اقدام کنند در زمان برگذاری نمایشگاه و غرفه نمایشگاه بهترین زمان است برای جایگزین کردن آنها . سپس می توانید ….

و اما برای بازارگرمی برای عموم افراد، اگر شما در غرفه نمایشگاه کالایی را ارائه می کنید که امکان ایجاد قرارداد یا قرار فروش و تحویل برای بعد از نمایشگاه برای آن کالا و یا خدمات وجود دارد بهترین مشوق برای مشتریان احتمالی ارائه تخفیفات ویژه دوران نمایشگاه است . البته این زمانی ارزشمند است که شما یا محصول و یا خدمات خوب را برای ارائه به نمایشگاه آورده باشید . از دادان هدایا و مشوقها به صورت احساسی و به عموم افراد حاضر در نمایشگاه خودداری کنید . چرا که شما باید به این امر واقف باشید که در نمایشگاههای بین المللی این موضوع باعث شلوغی بیش از حد غرفه نمایشگاهی شده و از دریافت بازخورد لازم از نمایشگاه برای شرکت شما جلوگیری می نماید .

شما باید برای این موارد در همان مراحل طراحی غرفه ، ساخت غرفه ، غرفه آرایی و مجموعا در زمان غرفه سازی خود برنامه ریزی لازم را داشته باشید .

گرایش فروش در فلسفه مدیریت بازاریابی و نقش غرفه نمایشگاهی در پیشرفت آن :

گرایش فروش براین پایه استوار است که مشتریان مقدار کافی از محصولات شرکت را نخواهند خرید، مگر آنکه برای فروش و تبلیغات و ترفیعات فعالیتهای چشمگیری صورت پذیرد. شرکت هایی که از این روش پیروی می کنند باور دارند که محصولاتشان باید”فروخته ” شود، نه این که “خریداری” شود. مثلا شرکت های بیمه معتقدند که مردم تمایل زیادی به بیمه شدن ندارند و هرگز خود مراجعه نمی کنند. پس باید در جستجوی مشتریان بود. در این روش ریسک بالا ست. در این جا فروش نقش اساسی دارد و رضایت مشتری در مرتبه دوم اهمیت است.

همان طور که در مبحث فوق به آن اشاره شده در برخی موارد مشتریان مقدار کافی از محصول نخواهند خرید و مدیریت بازاریابی وظیفه آن را دارد که برای تبلیغات و افزایش فروش شرکت اقدام نماید . خوب بهترین برنامه ریزی برای رسیدن به این هدف افزایش تبلیغات و یا مراکز پخش محصول سازمان در سطح بازار می باشد .که هر دو دارای هزینه های قابل توجهی برای شرکت خواهند بود . بنابراین باید دنبال انجام آن و یا راه کارهای جایگزین آن باشیم . در زمینه تبلیغات که راه کاری جز هزینه کردن وجود نخواهد داشت ولی در زمینه پخش محصولات میتوان از طریق حضور در نمایشگاهها و اجاره غرفه نمایشگاهی مناسب برای شرکت در جهت تسهیل کار اقدام نمود . راه کار آن به شرح زیر اعلام شده و امید است که مدیران بازاریابی شرکتها با توجه به امکانات خود نسبت به اجرای آنها برنامه ریزی نمایند.

همانطور که قبلا هم بدان اشاره شده حضور در نمایشگاهها و غرفه سازی نمایشگاهی می تواند کمک بسیار زیادی در جذب شرکتها و یا مراکز پخش محصول شرکت در سطح بازار نماید . بنابراین باز هم باید به این نکته بازگشت که برای یافتن شرکتها و افراد معتبر در صنعت پخش محصولات باید با یک غرفه نمایشگاهیخوب و غرفه سازی که تمام ارکان آن از طراحی غرفه نمایشگاه ، ساخت غرفه نمایشگاه و نهایتا غرفه آرایی ، غرفه نمایشگاهی به جا و به صورت فکر شده انجام گیرد در نمایشگاه ظاهر شد و از تبلیغات رسانه ای و شنیداری سطح نمایشگاه به خوبی بهر مند شد.

افراد حاضر در جلوی میزهای اطلاعات غرفه نمایشگاهی باید افرادی با شکل ظاهری خوب و دارای فن بیان بالا بوده و در مورد محصولات شرکت و اهداف آن در نمایشگاه اطلاعات کافی و کامل را داشته باشند . در این جا باید این موضوع را مد نظر قرار داد که در هنگام حضور و اجاره غرفه نمایشگاهی در نمایشگاهها اگر افراد کافی برای غرفه خود ندارید حتما از قبل نسبت به جذب یک با چند نفر نیرو برای زمان نمایشگاه اقدام نمایید و اگر این امکان را هم ندارید در غرفه نمایشگاه خود مدیر و یا موسسین و یا عوامل اصلی شرکت نسبت به پاسخگویی به بازدید کنندگان غرفه نمایشگاهی شرکت تقدام نمایند و از جذب افراد برای فقط نمایش در جلوی کانتر های غرفه در موعد برگزاری نمایشگاه جدا خودداری کنید.

گرایش بازاریابی با کمک گرفتن از غرفه سازی نمایشگاهی و حضور در نمایشگاهها

این گرایش براین اساس است که وظیفه ی اساسی هر سازمان تعیین نیازها، خواسته ها، و ارزش های بازار  هدف و تطبیق سازمان برای ارضای آن ها به گونه ای موثرتر و مفیدتر از سایر رقباست. جهت دستیابی به نیازها و خواسته های بازار و مشتریان شرکت ، یکی از راهکارهای مهم حضور در نمایشگاهها و جذب نظرات و خواسته های مشتریان به صورت رو در رو و مستقیم است .

همچنین حضور در نمایشگاهها و داشتن غرفه نمایشگاهی کمک بسیار زیادی را به مدیران شرکتها جهت بازگو کردن صحبت ها و تبادل نظرات با نمایندگان و توزیع کنندگان آنها در شهرهای گوناگون خواهد نمود و در غرفه نمایشگاهی است که آنها چند روز را فارغ از هر کار و مشغله دیگری برای انجام مذاکرات و گفت و شنودهای کاری اختصاص می دهند و میتوانند در این راستا به نیازها و خواسته های جدید بازارکاری خود دست پیدا کرده و از خطرات و چالش هایی که صنعت آنها را تحت تاثیر قرار میدهد تا حدودی آگاه و مطلع شوند .

یکی از مفروضات عمده گرایش بازاریابی می گوید :

سازمان باور دارد که کسب رضایت  مشتریان به نحو مطلوب باعث ایجاد وفاداری، اعتقاد، تکرار معامله و تجارت می شود که همه عواملی حیاتی در بر آورده شدن هدف های سازمان هستند. غرفه سازی نمایشگاهی و کمک به آگاهی از نیاز بازار قبل از انجام فعالیت و یا تولید محصول جدید در دنیای کسب و کار امروز یکی از راهکارهایی شرکتهای بزرگ برای جلوگیری از تحمیل هزینه های سنگین به خود بررسی و شناخت بازار و بازاریابی قبل از تولید یک محصول میباشد . چرا که عقیده این شرکتها بر این است که تحقیق قبل از انجام کار هزینه بسیار کمتری را برای آنها به ارمغان خواهد آورد تا ایجاد و راه اندازی خط تولید محصول و شروع به بازاریابی و کشف مشتری کردن برای آن.

چرا که آنها معتقدند که در صورت عدم تمایل بازار به این محصول و یا وجود نقص در کسب بازار آنها راحت تر می توانند نسبت به رفع و یا ارتقای آن اقدام نمایند . اما غرفه نمایشگاهی و غرفه سازی نمایشگاهی چگونه می تواند در این زمینه به شرکت ها و مدیران بازاریابی و فروش آنها کمک نماید .
شرکتها عموما می توانند از طریق حضور در نمایشگاهها و جذب غرفه نمایشگاهی برای خود این امکان را فراهم آورند تا از طریق بازخورد عمومی متخصصان امر فروش و نمایندگان شرکتها و همچنین عموم بازدید کنندگان از محصول و یا خدمت پیشنهادی خود  در نمایشگاه و فضای غرفه سازی موجود نسبت به کسب آگاهی از حدود استقبال از ایده شرکت آگاه و مطلع گردند.چرا که این کار می تواند در جلوگیری از خیلی از هزینه های ناخواسته به شرکت کمک نماید .

نقش غرفه سازی نمایشگاهی در ارتباط مهمترین اجزای بازار با یکدیگر تهیه کنندگان : کلیه افراد حقیقی و حقوقی که در تامین و تهیه نیازمندی های تولید کنندگان نقش دارند و عرضه مواد اولیه تولید کنندگان در اختیار آنان است . تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات و خدمات گوناگون که بنا بر نیاز و خواسته ی مشتریان و بازار به تولید مشغولند.
 • خریداران
این گروه شامل مشتریان، مصرف کنندگان و عوامل موثر در تصمیم خرید هستند که می توان آنان را به خریداران بالقوه و  بالفعل تقسیم کرد.
 • عوامل واسطه ای
این گروه شامل همه کسانی است که از تولید تا مصرف نقشی را بر عهده دارند. مانند خرده فروشان، عمده فروشان، نمایندگی ها و …
 • عوامل تسهیلاتی و خدماتی
مثل گروه های بانک، بیمه، حمل و نقل، ترخیص و گمرک، رسانه ها، اتاق های بازرگانی و موسسات مشاوره ای و …
همانطور که در بالا هم بدان اشاره شده است یک بازار دارای چندین جزء است که ارتباط این اجزاء با یکدیگر است که یک محصول از فکر به ایده و محصول تبدیل شده و در بازار ارائه گردیده و نتبجه بر خواهد شد . اما غرفه سازی و غرفه نمایشگاهی چه تاثیری در این روند میتواند ایجاد نماید و غرفه سازی نمایشگاهی چه کمکی می تواند به شرکتها در این زمینه نماید .
در فضاهای نمایشگاهی شرکتها میتوانند با حضور و نمایش خود و محصولات خود در یک فضای مناسب به نتایج مناسب دست پیدا نمایند همانطور که یک شرکت تولید کننده همراه یک غرفه نمایشگاهی در نمایشگاه حضور پیدا میکند قطعا شرکتهای تامین کننده کالا های پیش نیاز و یا دستگاههای آن شرکت نیز در آن نمایشگاه حضور داشته و غرفه سازی نموده اند . قطعا شرکتهای واسطه و پخش کننده محصولات نیز در آن نمایشگاه حضور خواهند داشت. یعنی با یک نگاه ساده میتوان به حضور تمامی اجزا چرخه بازار در یک نمایشگاه پی برد .یعنی تامین کننده ، تولید کننده ، نماینده ، واسطه و عامل پخش و بخشی از مصرف کنندگان.
اینگونه میتوان به این نتیجه رسید که طراحی غرفه نمایشگاهی ، ساخت غرفه ، غرفه آرایی نمایشگاهیکه مناسب بوده و باعث جذب مخاطب به غرفه نمایشگاهی گردد تا چه میزان میتواند باعث افزایش راندمان و بازخورد و افزایش تولید یک شرکت گردد . اینگونه میتوان به نقش غرفه سازی نمایشگاهی در قدرت گرفتن شرکتها پی برد . و این گونه میتوان به این نتیجه رسید که غرفه سازی کردن تنها هزینه کردن بیهوده نیست بلکه در ازای هر ریال آن چندین برابر منفعت برای
شرکت بر میگردند . غرفه سازی و چندین حسن و نتیجه خوب …

نقش طراحی غرفه نمایشگاهی و ساخت غرفه در جذب و دفع خطر واسطه ها

تولید در ایران در حال حاضر دارای معصومیت ها و کم لطفی های گوناگونی است و اکثر تولید کنندگان با مشکل عرضه کالای خود به بازار هدف مواجه هستند .ا ین موضوع در کنار مشکلات بسیار زیاد دیگر که در کنار یکدیگر مانند یک غول در روبروی تولید ایستاده است باعث شده که اکثر شرکتها در عرضه محصول خود در سطح بین المللی که هیچ در سطح کشور هم موفق  نباشند و همیشه درگیر غلی به نام جذب مشتری باشند .
در روبروی اینها  اکثرا این دلالها و واسطه ها هستند که با استفاده از روابط و موقعیتهایی که برای خود ایجاد میکنند سهم بازار را به سمت خود سوق میدهند . اینها بدون هیچ گونه هزینه ای برای تولید و مشغله های کنار آن اقدام به فروش محصولات گوناگون چه ایرانی و چه خارجی ( که عمدتا هم محصولات خارجی است ) و پخش آن در بازار می نمایند .
یعنی آن زمانی که یک تولید کننده برای ایجاد محصول خود میگذارد و بعد به این فکر میکند حالا چگونه آن را بفروشم را به بهترین نحو برای خود استفاده میکنند . جالب اینجاس که این افراد و یا شرکتها در تقویم نمایشگاه و مطالب آن بسیار هم حرفه ای و دقیق هستند و در نمایشگاه هم یک غرفه سازی حرفه ای همراه با یک طراحی غرفه خاص و یک هزینه ساخت غرفه بالا حضور پیدا میکنند که برای اکثر تولید کنندگان مانند رویا می باشد این حجم قدرت داشتن. واقعیت این است که اینها از کنار این تولید کنندگان به اینجا رسیده اند و از یک غرفه نمایشگاهی کوچک هم شده است شروع کرده و حال به این حجم قدرت رسیده اند . اینها میدانند که تولید کنندگانی که همیشه در جستجوی بهتر شدن هستند . نمایشگاهها را بازدید میکنند .
در همین غرفه نمایشگاه است که به خیلی از اهداف خود میرسند . وقتی خوب ظاهر میشوند در ذهن تولید کننده می مانند . بعد هم خوب بازار را بررسی میکنند و برخی افراد و تولید کنندگان را شناسایی و بعد هم ….
بهترین راه مقابله با این موضوع و جذب سهم بازار بیشتر از این بین استفاده از خود این مشکل برای همین مشکل است…. یعنی چه ؟
شما با کمک طراحی غرفه و ساخت غرفه و اجاره یک غرفه نمایشگاهی میتوانید بخشی از این مشکل را دفع نمایید .. چگونه ؟
بهترین راه حل دفع این مشکل این است که شما بتوانید به عوامل پخش هر منطقه و یا استان از کشور دست پیدا کنید . در نمایشگاه تهران این امکان برای شما وجود دارد که این افراد به سمت شما بیایند یعنی شما به عوامل مقابل واسطه ها ، یعنی پخش کننده ها دست پیدا می نمایید .
شما باید از نمایندگان پخش و یا نمایندگان فروش بهره مند شوید . اگر بتوانید طوری برنامه ریزی نمایید که در هر نمایشگاه در سطح هر استان بتوانید یک غرفه نمایشگاهی  داشته باشید .( بهتر است این کار با طراحی غرفه و بعد ساخت غرفه انجام گیرد ) قطعا این شانس را خواهید داشت که افراد سر شناس در بازار آن منطقه به شما مراجعه و پیشنهاد نمایندگی را به شرکت شما ارائه نمایند . ( این موضوع بر میگردد به کیفیت محصول شما ) اگر محصول چندان شناخته شده ای ندارید بنابراین به شما پیشنهاد میکنم حتما در دفعات اول حضور خود از غرفه سازی نمایشگاهی کمک بگیرید چرا که راهی جز استفاده از این قانون فروش ندارید . یعنی به بهترن شکل خود حاضر شوید و لباسهای به شدت مرتب و تمیزی را بپوشید . در غرفه سازی نمایشگاه این یعنی همان طراحی غرفه نمایشگاهی و ساخت غرفه همراه غرفه آرایی .
وقتی خوب و بزرگ ظاهر شوید آنگاه به شما چندین پیشنهاد خواهد شد از افراد فعال در بازار آن منطقه . که شما میتوانید از بین آنها به اولویت انتخاب و به مداکرات نهایی برسید . این گونه شما قدر بسیار کمی از سهم سود خود را به یک نماینده واگذار می نمایید آنگاه …. ، آن نماینده تمام کارهای مربوط به پخش محصول شما در آن منطقه را بر عهده میگیرد .به این ترتیب شما توانستید واسطه گری را مدیریت و به نفع خود و مجموعه تحت فرمانتان از آن استفاده کنید .
نکته ای که نباید غافل شوید حضور مداوم در بین بازاری ها و نمایشگاههای مناطق گوناگون است که در آن در حال پخش محصول خود هستید . داشتن حداقل یک غرفه نمایشگاهی نه چندان بزرگ همراه با یک طراحی غرفه ساده و با هزینه کم ساخت غرفه برای شما باید بسیار مهم باشد . حال برای مدیریت کردن این موضوع بهتر است که شما عملیت غرفه سازی نمایشگاه را به عوامل و نمایندگان پخش خود واگذار نموده و تنها در زمان برگزاری نمایشگاه یکی از افراد مهم مجموعه که امکان و قدرت کافی برای بررسی مذاکرات و نظارت بر آنها را دارد . درغرفه نمایشگاهی حضور داشته باشد . به هر حال یک اصل است . همیشه باید برای جایگزین کردن یک نماینده آماده بود . این موضوع هر لحظه امکان وجود خواهد داشت .
ما به امید بهترین ها هستیم ولی برای بدترینها آماده می شویم .
 • محیط شناسی
محیط شناسی عبارت است از فرایند گردآوری اطلاعات مربوط به انواع محیط ها از طریق بررسی ، مطالعه و روش های گوناگون تحقیق. این اطلاعات را می توان از فروشندگان، واسطه ها، کارگزاران و نمایندگان دولت، روزنامه ها، کتابها و … به دست آورد   .
همانطور هم که قبلا به آن اشاره شده محیط های نمایشگاهی جزء محدود مکانهایی هستند که در آن تمامی اجزای اصلی تشکیل دهنده بازار وجود داشته و از طریق حضور و گرفتن غرفه نمایشگاه و یا بازدید از غرفه های نمایشگاهی موجود در سطح نمایشگاه به یکدیگر دست پیدا کرده و از احوال هم و آخرین دستاوردهای صنفی و محصولات جدید با خبر میشوند . شما میتوانید با اجاره غرفه نمایشگاهی و انجام عملیات طراحی غرفه و ساخت غرفه بر روی آن و جذب مخاطبین نمایشگاهی و یا دعوت از دیگر غرفه داران نمایشگاهی و انجام مذاکرات با آنها تا حدود زیادی به فرآیند گردآوری اطلاعات دست پیدا کرده و نسبت به محیط شناسی برای عملیات بازاریابی خود اقدام نمایید .
برخی از عناصر و عوامل محیط بازاریابی
 • نحوه ی معاملات و شرایط کسب و کار
نحوه ی برخورد های تجاری و معامله در فرهنگ های مختلف با هم یکسان نیست . مثلا حضور  به موقع در ملاقات ها، پوشاک و نحوه ی پوشش، نحوه ی مذاکره، رنگها در جوامع مختلف دارای تفاسیر مختلف است.
 • الگو های نهادی
سیستم های خرید و توزیع در کشور ها و  شیوه ی خرید و مصرف در جوامع در حال دگرگونی  است . مردم  ایران دیگر تنها از مغازه های محلی خرید نمی کنند. فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای در شبکه توزیع ایران نقش یافته اند. در همین راستا باید به این موضوع اشاره کرد که مشاهدات نشان میدهد که شکل ظاهری و نحوه ارائه محصولات در فروشگاهها و مراکز فروش تغییر قابل توجهی کرده است . این موضوع این امکان را به شرکتهای کمتر شناخته شده میدهد که بتوانند از طریق این فروشگاهها به سایر مناطق کشور راه یافته و نسبت به کسب درصدی از سهم بازار برای خود اقدام نمایند . با توجه به این موضوع که این فروشگاهها عموما به دنبال راهکارهایی هستند تا بتوانند محصولاتی با قیمت ارزان را به مشتریان ارائه نمایند متوجه خواهید شد که  این موضوع باعث افزایش قدرت خرید اقشاری از جامعه می شود . بنابراین برای این گونه فروشگاه ارائه محصولات با نامهای تجاری کاملا شناخته شده ملاک عمل نخواهد بود و آنها از سایر منابع گوناگون نسبت به تغذیه خواسته های خود اقدام می نمایند .
قطعا این شرکتها برای تامین اقلام فروش خود به دنبال منابعی ارزان قیمت و یا بهتر بگوییم خوش قیمت خواهند گشت . قطعا آنها چراغ به دست نمیگرند و در تمام شهرها به دنبال منابع خود نمیگردند . راهکاری که برای شما وجود خواهد داشت این است که به سراغ آنها بروید و به آنها پیشنهادهایی به آنها ارائه دهید که مطمئنا با موانعی زیاد برخورد خواهید کرد و اما راهکار دوم این است که شما کاری کنید که آنها به سمت شما بیایند و پیشنهاد دهند . این هم با تبلیغات میسر خواهد بود .
با گذر از تبیلغات رسانه ای که بسیار پر مخاطب و گیرا است باید گفت که یکی از راههای تبلیغات حضور در نمایشگاهها و گرفتن غرفه نمایشگاهی است این موضوع همراه را عملیات غرفه سازی نمایشگاهی به شما کمک میکند که خیلی بهتر بتوانید محصولات خود را به نمایش گذاشته و نسبت به جذب این گونه افراد موفق تر شوید . البته نکته ای که نباید از آن غافل شد داشتن یک بسته بندی خوب و مناسب بر روی محصولات شرکت شما می باشد . چون طراحی غرفه و ساخت غرفه قرار نیست جایگزین بسته بندی و گرافیک محصولات شما شود . و پیشنهاد می شود در صورت امکان از حداقل تبلیغات سمعی و بصری برای محصول خود استفاده کنید تا اقشار جامعه هم کمی با آنها آشنا شوند و راحت تر بتوانند با محصول شما کنار بیایند . قطعا با این کار هم کار شما راحت تر خواهد شد و هم پخش کننده و فروشنده محصول شما . لطفا به جمله توجه کنید که حداقل تبلیغات رسانه ای را استفاده کنید کافی است .
 • عوامل سیاسی، قانونی و اقتصادی
اصولا در بازاریابی سه عامل دولت، مشتریان ورقبا عوامل اساسی محیطی هستند که باید به طور دائم مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند. مالیاتا، عوارض، سهمیه بندی ها، ممنوعیت برخی محصولات یا معامله با بعضی از کشور ها، محدودیت های مربوط به تبلیغات در بعضی از رسانه ها وتحریم ها، نمونه هایی از عوامل محیطی   و غیر قابل کنترل هستند که به نحوی با دولت سر و کار دارند.
عوامل تکنولوژیک
تکنولوژی چند نقش عمده دارد که عبارتند از : جانشین ساختن محصولات و مواد جدید یا مصنوعی به جای محصولات و مواد قدیمی یا طبیعی، صرفه جویی در میزان مصرف مواد، خود گردانی یا کم نیازی به نیروی انسانی، کوتاه شدن عمر محصولات و کهنگی سریع آنها و نوآوری مداوم .  این نکته هم بسار قابل تامل است و باز هم یادآوری میکنم که غرفه سازی نمایشگاهی  و بازدید از سطح نمایشگاهها تا چه میزان میتواند در این عامل به شما یاری رساند.
 • عوامل رقابتی
رقابت به محیط ملی محدود نمی شود، بلکه دامنه آن بسیار گسترده تر است و باید به نیرو  های رقابتی خارجی و بین المللی نیز توجه داشت . تمامی مردم در تمام نقاط جهان همیشه یک تمایلی به استفاده از محصولات خارجی در خود دارند . محصولاتی غیر بومی و فرامرزی حالا به هر دلیل . یک سری افراد به دلیل قیمت ، یک سری برای نام تجاری و یا ساخت فلان کشور ، یک سری کشورها به دلیل نداشتن بستر صنعتی مناسب در فلان صنعت و … بنابراین حضور در نمایشگاهها و استفاده از فضای غرفه نمایشگاه خارج از کشور میتواند کمک خوبی برای شما جهت فروش و صادرات محصول خود به سایر کشورها ایجاد نماید . شما با یک هزینه طراحی غرفه ، ساخت غرفه و غرفه آرایی که جمعا عدد بالایی  نمیشود که حتی میتوانید به صورت غرفه پیش ساخته هم در نمایشگاه حاضر شوید این شانس را خواهید داشت که به صادرات دست پیدا کنید و از مشوق هایی که برای آن در نظر گرفته شده به نفع تولید و شرکت خود استفاده نمایید .
بله اگر شما از غرفه نمایشگاه به عنوان یک بستر و سکوی پرش به جهت ورود به بازار صادرات استفاده کنید . نه تنها از منافع مالی برخوردار خواهید شد . بلکه از مشوقهای صادراتی و معافیتهای مالیاتی هم می توانید برخوردار شوید . یعنی یک بخش از هزینه ها که به دولت پرداخت می کنید به عنوان سود به جیب شما باز خواهد گشت . به همین دلیل است که بارها به شما اشاره کردیم که برای اجاره غرفه نمایشگاه همه موارد را و همه احتمالات و همه پیش بینی ها و اهداف خود را از حضور در نمایشگاه و طراحی غرفه برنامه ریزی نمایید .
یک طراحی نمایشگاه و حضور در غرفه نمایشگاهی اگر در جای خود و مناسب برنامه ریزی و انجام شود نتیجه عملیات طراحی غرفه و ساخت غرفه نمایشگاه بسیار خوب خواهد بورد و اگر بدون برنامه باشد فقط هزینه خواهد بود برای شرکت و در واقع یک جورایی زیان آور.